Míchat nebo nemíchat espresso?

Míchat nebo nemíchat espresso?

Na tuto otázku existuje jedna jednoduchá odpověď. Než vám ji ale sdělíme, musíme vás s espressem seznámit. Možná si teď říkáte, že ho znáte moc dobře, ale víte, z čeho se skládá a jaké jsou jeho hlavní části? O tom pravděpodobně při jeho pití nepřemýšlíte, což není sice špatně, ale pro pochopení podstaty této otázky je to důležité stejně jako otázka sama.

Jaká je anatomie správného espressa?

Skládá se hned ze tří částí. Každá z nich je stejně důležitá, jelikož se společně doplňují a vytváří tak tu nezaměnitelnou chuť, která nám dělá společnost každé ráno. Jaké to jsou?

Crema (pěna)

Pěnu všichni známe a většina ji na espressu vyžaduje. Pokud si ve své oblíbené kavárně ale dáváte “střední presso s mlékem”, zpozorujete ji jen stěží. Máme na mysli dobře připravené espresso, které je obohaceno o přirozenou cremu. Tato pěna je tvořena oleji, bílkovinami a melanoidiny vznikajícími díky kombinaci cukrů a aminokyselin, což znamená, že bohatost cremy je určována již při zpracování kávových zrn a jejich následném pražení. Důležitost cremy se odráží především v celkové chuti, které dodává příjemnou jemnost. Může ale odhalit i špatně připravené espresso. Nikdy by totiž crema neměla mít příliš tmavou barvu a těžkou konzistenci, to by pak znamenalo jediné - espresso je špatně vyextrahované, což může být zapříčiněno například chybným mletím zrn. Tvorba cremy je ovlivněna především mírou pražení a druhem kávy (arabika, robusta). Čím tmavěji je káva napražena, tím lépe tvoří cremu, ale množství cremy neznamená kvalitnější kávu v šálku. Některé druhy káv, obzvláště arabika, nemají tendenci tvořit tak vysokou cremu, jako třeba robusta.

Coffee Source - espresso

Body (Tělo espressa)

Tmavě hnědý obsah šálku se nazývá tělo. Je plné olejů. Ty můžeme vidět na povrchu pod pěnou v určitém úhlu světla. Tyto oleje jsou vlastně cukry pocházející z dužiny třešně, které následně teplem při pražení zkaramelizovaly. V případě tedy, že jsou kávová zrna správně upražena, mělo by mít espresso svou přírodní sladkost. V případě, že si nedáváte do kávy cukr, jistě tyto chutě budete schopni rozeznat. Přidaný cukr totiž zabíjí mnoho chutí v šálku, proto nejsme jeho velkými fanoušky. Káva, hlavně ta světleji pražená, nabízí nespočet chuťových tónů, které by byl hřích zasypat cukrem.

Heart (Srdce espressa)

Třetím anatomickým prvkem je srdce. Nejspodnější část v šálku s tou nejtmavší barvou a nejvýraznější chutí. A jak už název napovídá, jedná se o velice důležitou část celého espressa. Srdce v sobě ukrývá širokou paletu aromatických a chuťových tónů, charakter kávy, její původ a zpracování. Všechny tyto složky dodávají nápoji právě tu kávovou jedinečnost. Chutě a vůně se mísí dohromady a tvoří intenzivní extrakt, bez kterého by espresso nikdy nebylo espressem.

Takže míchat nebo ne?

Teď, když už samotné espresso vyložilo své karty na stůl, vám to už můžeme prozradit. Ano, míchání není jen dovoleno, ale je především doporučováno. Zamícháním espressa totiž spojíte všechny jeho výše zmíněné části a získáte tak mnohem lepší chuťový formát nápoje. Jak je to možné? A jaké jsou konkrétní výhody míchání?

Coffee Source - espresso

Snížíte nápoji teplotu

Espresso je připravováno při teplotě 91-95 stupňů. Pomocí zamíchání teplotu zredukujete a tím se vyhnete třeba například spálení jazyku. Navíc si i více pochutnáte. Díky chladnější teplotě budete také moci rozeznat více chutí, které vám šálek kávy nabízí. 

Vaše espresso se lahodně rozvoní 

Zamícháním nápoje v šálku a probouráním jemné cremy uvolníte uvězněné aroma kávy. Čich k chuti naprosto neodmyslitelně patří, proto je to jeden z hlavních důvodů, proč espresso zamíchat.

Pokud jste milovníci espressa a do teď jste ho nemíchali, začněte! Nebojte se ponořit lžičku do šálku a uvolnit tím vše, co vám káva nabízí. Nebudete litovat.