Jak připravit skvělý French Press

Jak připravit skvělý French Press

Alternativní metody přípravy kávy už nejsou trendem pouze v dobrých hipsterských kavárnách. Přesouvají se totiž blíž ke svým konzumentům. Z alternativních metod se pomalu ale jistě stávají oblíbené přípravy kávy v mnoha domácnostech. Nyní vám ukážeme tu nejjednodušší. Seznámíme vás s French Pressem.

Pokud u vás doma stále chybí, je na čase se po nějakém podívat. Je to totiž základní výbava pro přípravu skvělé kávy, prostřednictvím které si dokážete vychutnat její chuť v plné síle. Oproti oblíbenému a nejznámějšímu espressu zde totiž vynikne onen chuťový profil o mnoho lépe a vy tak konečně z kávy ucítíte třeba čokoládu nebo ty často zmiňované ovocné tóny. Možná vás tato metoda dokonce i naučí pít kávu bez potřeby mléka či cukru. Objednat si ho můžete na našich stránkách, nebo si ho můžete zakoupit na jedné z našich poboček, kde vám případně rádi poradíme s výběrem. 

Výhodou French Pressu je jeho neskutečně jednoduchá a rychlá příprava. S tímto nenáročným pomocníkem zvládne skvělou kávu doma připravit opravdu každý. Navíc nemusíte přikupovat žádné filtry a tím se pořizovací cena snižuje na velice příjemnou sumu. Výhod s sebou French Press, jakožto alternativní metoda přípravy kávy, nese opravdu mnoho. My vám teď prozradíme tu nejjednodušší cestu k lahodné kávě, kterou můžete doma sami vyzkoušet. Stačí vám k tomu opravdu málo.

Co je potřeba k přípravě French Pressu?

  • 6 gramů kvalitních kávových zrn na 100 mililitrů vody. U 300 ml objemového French Pressu budete tedy potřebovat 18 g kávy
  • Vodu s teplotou okolo 93-95 stupňů Celsia
  • French Press
  • Mlýnek na kávu

A to je vše. Víc není potřeba a právě proto je příprava tolik jednoduchá. Je také dobré mít doma ještě baristickou váhu k přesnému odměření zrn pro patřičnou dávku vody, není to však nutností.

Postup přípravy

1. Čerstvá kávová zrna si těsně před použitím namelte na hrubo, měla by to být hrubost podobná krystalovému cukru, a vsypte příslušnou dávku do připraveného French Pressu.

 Coffee Source - French Press

2. Kávu zalijte vodou o teplotě přibližně 95 stupňů Celsia do poloviny nádoby. Pozor, pokud by byla úplně horká, zrna by se mohla spálit a to byste nemile poznali na chuti nápoje.

3. Obsah krátce zamíchejte, abyste rozprostřeli a využili všechnu kávu a vodu dolijte do plna.

Coffee Source - French Press

4. Nyní už nemíchejte, přiklopte French Press sítkem a vyčkejte 4 minuty.

5. Poté pomalu stlačte píst na vrchu sítka. Kávu tak dostanete úplně na dno konvičky a díky tomu ji budete moct pohodlně slít, čímž se sedlina přestane louhovat a vylučovat do vody nechtěné látky, které by se mohly začít uvolňovat příliš dlouhým kontaktem s vodou. Na píst dole nevyvíjejte moc velkou sílu, není potřeba zrna vyždímat a dostat z nich veškerou vodu. Pro čistou chuť kávy stačí opravdu jen lehce stlačit.

Coffee Source - French Press

6. Připravenou kávu z konvičky ihned servírujte a vychutnejte si ji co nejvíce čerstvou. Jen tak si zachová tu správnou chuť a nebude ovlivněna klesáním teploty.

    Coffee Source - French Press

    Další bod už nenásleduje. Takhle budete mít zcela hotovo. Příprava French Pressu vám tedy zabere pouhých pár minut, což jistě v mnoha případech oceníte. A nejen vy. Překvapit s ním můžete například členy rodiny nebo kolegy v kanceláři. V tom totiž také spočívá jedna velká výhoda - díky French Pressu připravíte v totožném čase výbornou kávu buď jenom pro sebe, nebo klidně i pro 5 lidí najednou. Vše záleží na tom, jaký poměr vody a kávy zvolíte (a také na tom, jak velký váš French Press je).

    Nyní už nezbývá než si připravenou kávu dle našeho návodu vychutnat. Pokud vás ani tak neláká French Press jako překapávaná káva pomocí filtru, přečtěte si náš článek Jak si doma udělat skvělý drip, kde se dozvíte víc o přípravě té nejčistší kávy, která existuje.